19 листопада 2020 року – Міжнародний день відмови від паління
опубліковано 19 листопада 2020 року о 13:07

Міжнародний день відмовивідпаління, абоNoSmokingDay, існує з 1977 року. Вінз’явився з ініціативиАмериканськогоонкологічноготовариства і щорокувідзначається у третійчетвер листопада.

Цей день відзначають і в Україні. Мета Міжнародного дня відмовивідпаління — сприятизниженнюпоширеннятютюновоїзалежності, залучення до боротьбипротикурінняусіхверствнаселення і лікаріввідповіднихспеціальностей, профілактикатютюнопаліннята інформуваннясуспільства про негативнийвплив тютюну на здоров’я.

В наш час в Українінараховуєтьсямайже 9 мільйонівактивнихкурців, якіскладаютьтретинувсьогопрацездатногонаселеннякраїни.Дослідженнясвідчать, щобільшістьдорослихкурців (65%) хотіли б позбавитисьцієїзвички і намагалисьзробитице не один раз. Розвитокзалежностівіднікотину– одна ізголовнихперешкод при відмовівідпаління.

В Українітютюнопаління є опосередкованою причиною кожного п'ятоговипадкусмертіосібвікомпонад 35 років. Щороку в нашійкраїніпомираютьвіднаслідківкурінняблизько 100 тис. людей. Ті, хто почав палити до 15 роківуп’ятерочастішепомираютьвід раку легень.

За останні 5 роківкількістьжінок– курців в Українізбільшиласявтричі. Треба відзначити, щокуріння є однією з причин безпліддя.  У жінок, щопалять, нікотинпогіршуєоваріально-менструальний цикл, призводить у вагітних до мертвонародження, спричиняєраннєстатевестаріння, «в'янешкіра», грубішає голос.Нерідкоможнабачити мам з груднимидітьми і вагітних, якіпалять. На жаль, не всі до кінцярозуміють, щоїхкурінняробитьмалюкапасивнимкурцем й істотноускладнюєрозвитокдитини, погіршуєїїздоров’я.

Сумна статистика в Україніщодокуріннясереддітей. Середвипускниківшкілблизько 60% уже палятьвідкрито. І, як мінімум, кожендругийучень 8–гокласухоча б раз пробувавзакурити.

За останнідесятиліттявчені все частіше почаливиявляти у людей, щоне палять,хвороби, властивікурцям. Причина? Люди, що не палять, тривалий час перебували в приміщенні разом з курцями. Прикурінні в організмкурцяпроникає 25% отруйнихречовин, 25% шкідливихречовинтютюновогодимузгоряє, а 50% разом димомнадходять у повітря. А ним дихаютьоточуючі. Виходить, що люди, самі не бажаючи того – «палять». З'явивсянавітьспеціальнийтермін– «пасивне» куріння.Тривалеперебування у компаніїкурців для того, хто не палить, буде відповідатитрьом активно спаленим цигаркамдень.

У сім'ї, де палили батьки, згодомпочинаютьпалити 67% хлопчиків і 78% дівчаток. За данимиВсесвітньоїорганізаціїохорониздоров'я - 80% таких дітейзберігаютьцюзвичку й надалі.

У США, при всьомузасиллітютюновоїреклами, десятки мільйонівамериканців кинули палити. Тежсамевідбувається і в Англії, Швеції і Фінляндії. Норвегія твердо вирішила стати нацією, що не палить.У багатьохкраїнахприйнятізакони, щозабороняютьпідліткампалити. Внашійкраїнізаконодавчо заборонено палити в громадськихмісцях.

Заборонити людям палити, напевно, не можливо, а ось переконатикинутипалитиможна.

Фактори, щосприяють початку і продовженнюпаління, дужечисельні і різноманітні.

В якості прикладу можна привести класифікаціютакихфакторів:

  • психологічніфактори (допитливість, потреба в експериментуванні, виклик, потреба здаватисясильним, «раннязрілість» та ін.);
  • соціальнеоточення (приклад і ставленнябатьків, тисктоваришів, приклад «крутих» дорослих, наприклад, викладачів, знаменитихакторів, співаків та іншихкумирів);
  • фізіологічніфактори (ефектнікотину і оксиду водню, тривалістьфазиекспериментування).

Є дані про те, щовживання сигарет 10-17 річними школярами пов'язано з «почуттямнеспроможності» у школі. Звернення до сигарети - ценамірпідвищитизаниженусамооцінку. Серед 30% школярів, які регулярно вживають тютюн, росте число тих, хтомаєсерйозніпроблеми з вимогамишколи. Звернення до цигарки у більшостівипадківвказує на болючіпроблеми, основу якихчастковостворюють батьки, якіпред'являютьпідвищенівимоги до навчання, а також те, щобагатошколярів не отримуютьдостатньоїпідтримкивідбатьків, яківимагають добре вчитися і самим справлятися з невдачами і кризами. В таких випадкахвпевненість школяра у собіпадає з-за однієїпоганоїоцінки, виникаєпочуттянервозності і невдоволеннябатьків.

Якщохтось буде вважати, що шкода, яку наносить палінняздоров'ю,  маячитьдесь далеко, а можливо, і взагаліоминейого, - вінпомиляється. Подивітьсяуважно на людину, що палить, на колірїїобличчя, шкіру, пальці, зуби, звернітьувагу на її голос. Можнапомітитизовнішніознакитютюновоїінтоксикації.

На сучасномуетапіборотьбиізшкідливимизвичкамивзагалі і тютюнопалінням, зокрема, необхідносформувати, насамперед, у школярів і молоді, активнужиттєвупозицію, впевненість, вмінняпрогнозуватиподії і їхнаслідки, виходитиізскладних, нестандартнихситуацій з найменшимивтратами для свого і суспільногоздоров'я.

В основіпрофілактичноїроботи у боротьбі з тютюнопаліннямсередшколярів і молоді повинно бути утвердження здорового способу життякожноїлюдини і всьогосуспільства. Пропаганда здорового способу життя повинна виходити не тількивідмедичнихпрацівників, скількивідбатьків, вихователів і педагогів, чий авторитет для дітей, школярів і студентівзалишаєтьсядужевисоким.

Свідоме і відповідальнеставлення до здоров'я як національногобагатствакраїнимає стати нормою життя і поведінкивсіхгромадянУкраїни. Така норма передбачаєвикоріненняшкідливихзвичок, вихованнякультуриспілкування, поведінки, дотримання режиму праці і відпочинку, систематичнізаняттяфізкультурою і спортом, підвищеннясанітарноїкультури і гігієнічнихзнань, гармонійнийрозвитокособистостіще з підлітковоговіку.

Бережіть себе та своїхблизьких!

Будьте здорові!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux